A Ningcsing Csikungról bővebben

MEGFIGYELÉSEK,
amelyek elindítottak a Ningcsing Csikung felé

 

Évek óta figyelemmel kísérem tanítványaimat, hogy a meditációs gyakorlatok végzése milyen nehézségeket és kihívásokat jelentenek számukra. Ha a hát nem elég erős, a gerinc nem elég rugalmas, a meditációs (Nei Tan) gyakorlatok nagyon nehézzé válnak, mert a test fájdalmas jelzései elvonják a figyelmet.


Ismerkedve különféle csikung stílusokkal, arra lettem figyelmes, hogy a kifejezetten harcművészeti irányzatokat leszámítva nagy figyelmet szentelnek az energiaáramlások működtetésének  – merthogy röviden ez lenne a csikung lényege – ugyanakkor kevés figyelmet fordítanak a test megerősítésére. Mindez nem meglepő, hiszen az ősi kínai csikung rendszerek olyan életforma mellett alakultak ki, amelyben az emberek mindennapos tevékenysége szorosan a fizikai testükhöz kötődött. Gyalog és lovon közlekedtek, földet műveltek, közvetlen kapcsolatban éltek  környezetükkel (időjárással, növényekkel, állatokkal, stb.). Ma már nem ez a jellemző. 

Egyre többen végzünk szellemi munkát és rengeteget ülünk. Az elménket feldolgozhatatlanul sok inger éri, miközben testünk karbantartása egyre nehezebbé válik: keveset és helytelenül mozgunk, táplálkozásunk egyre távolabb esik a természetestől (adalékanyagok, génkezelt termékek, szennyezettebb víz és levegő),  a gyógyulásunkban való aktív részvétel helyett rászoktunk a tabletták kényelmére. E változások egészen más fajta kihívás elé állítanak bennünket, mint az élet sok ezer évvel ezelőtt.

 

A MEGVÁLTOZOTT ÚT:
Megújítva megőrizni


Az új irány, a Ningcsing Csikung, a hagyományos alapokra építkezik az egyensúly megteremtését és fenntartását segíti elő.  Az egyensúly megteremtése nem lehetséges testünk megfelelő mozgatása és megerősítése nélkül, ahogyan anélkül sem, hogy folyamatosan zakatoló és időhiánytól szenvedő elménket megtanuljuk lecsendesíteni. A Ningcsing Csikung megtartja az ősi csikung technikákat, miközben az új gyakorlatokkal erőteljesebben átdolgozza a gerincet és az izmokat.  A másik lényeges különbség abból a felismerésből fakad, hogy az ember közösségi lény, mégis sokan magányosak.  A Ningcsing Csikung a békés együttműködés útja, amely segít visszatérni egy közösségibb létformához. E vonása kapcsán a csikung gyakorlása kiutat jelent a párkapcsolati nehézségek esetében és segíti a változást a tartósan egyedülállók számára is. A múltbéli fájdalmas élmények, amelyek bezárkózásra késztettek, feloldhatóak a csikung segítségével, lehetőség nyílik a tiszta lapra, akár a párkapcsolatok terén is.

 

A Ningcsing Csikung lényege az egyensúly békés megteremtése az ellentétesen feszülő erők között.
E cél megvalósítását sosem az ellenállásban keresi és nem is a kitérésben, hanem kizárólag az együttműködésben:
a test együttműködésében a lélekkel, a légzés és mozgás együttműködésében a tudattal, az embernek a természettel, a belső késztetéseknek a külső lehetőségekkel.

Ez az együttműködés a békesség útja.

 

A Ningcsing Csikung jellegéből adódóan támogatja a lelki sebek begyógyulását, mert enélkül nem képzelhető el a teljes egészség. Múltunk hatással van testi-lelki állapotunkra.  A csikung gyakorlásával felimerhetővé válnak a régi korlátozó életminták, amelyeket meghaladva egy békés, örömteli jelenhez érkezik a gyakorló.  A csikung nem a múltat írja át, hanem annak fájdalmas hatásait oldja. Nem a fájdalmakkal foglalkozik, hanem az egészséget erősíti fel annyira, hogy a test és lélek képes legyen meggyógyítani önmagát. Mivel a test és az energiarendszer felerősítése, valamint az érzelmi stabilitás megteremtése elengedhetetlen előfeltétele a szellemi fejlődésnek, a Ningcsing Csikung Küső Elixír (Wai Dan) mozgásos gyakorlatai éppen akkora fontossággal bírnak, mint a Belső Elixír (Nei Dan) meditációk.