Hogyan és mire hat a csikung? Mitől és hogyan működik?

MODERN NYUGATI MEGKÖZELÍTÉS

A nyugati megközelítés szerint a csikung olyan légzőgyakorlatokat jelent, amelyek a koncentráció, a mozgás és a légzés nagy figyelemmel történő összehangolásán alapul. Napjainkra egyre több kutatás támasztja alá a csikung gyakorlása alatt  kialakuló módosult tudatálapotok jótékony hatását, amelyek közvetlenül hatnak az agyműködésre és a testi folyamatokra egyaránt. A csikung gyakorlatok stresszoldó és egészségmegőrző hatását napjainkra már a nyugati orvostudomány is egyre jobban elismeri és kifejezetten ajánlja kiegészítő terápiaként az alábbi esetekben:

  • magas és alacsony vérnyomásproblémák
  • szívkoszorúér betegségek
  • krónikus légzőszervi betegségek (pl. asztma)
  • gyomor és emésztési problémák (pl. gyomor- és nyombélfekély, gyomorsüllyedés, étvágytalanság)
  • bzonyos mozgásszervrendszert érintő megbetegedések (pl. derékfájás, scoliosis, spasztikus, letepadt izmomzat, korlátozott  ízületi mozgás, arthrosis)
  •  depresszív állapotok
  • idegi kimerültség
  • daganatos megbetegedések

NYUGATI KUTATÁSOK

 A nyugati megközelítés szerint a csikung mozgásos gyakorlatai  jótékonyan hatnak a magas vérnyomásra, az egyéb keringési és emésztési problémákra, bizonyos idegrendszeri és mozgásszervi problémákra. A légzéssel összehangolt mozgás javítja a tüdő vitálkapacitását, erősíti az immunrendszert, edzi a szívet és az ereket.  A mozgás és légzés kombinációja segít a stressz és a depresszív állpotok feldolgozásában, valamint enyhíti a krónikus fájdalmakat. (HealthyPlace.com)

 

Vannak már csikunggal kapcsolatos olyan kutatások is, amelyek a magas vérnyomás betegségre, valamint a rosszindulatú daganatos betegségekre gyakorolt jótékony hatást kutatják. Erről tanulmány itt olvasható. Az életminőség javulásáról daganatos betegek esetében pedig a Natural Medicine Journal oldalán.

 

A meditációs gyakorlatokról – a Nei Dan Belső Elixír gyakorlatok is ebbe a csoportba tartoznak – napjainkra bebizonyították, hogy rendszeres gyakorlás mellett az agykéreg tekervényezettsége markánsabbá válik, ami javítja a kognitív teljesítőképességet.  (Kaliforniai Egyetem Idegtudományi Laboratóriuma)

 

A nyugati kutatások cáfolták azt a korábbi megállapítást, hogy az agy a 20-as évek közepére eléri maximumát, onnantól kezve zsugorodni kezd és ebbe a folyamatba nem lehet beavatkozni. Megállapították, hogy a rendszeresen meditációs gyakorlatokat végzők agyának fehér- és szürkeállománya növekedést mutatott, egyes agyi területeken pedig nagyobb tekervényezettséget állapítottak meg. (Frontiers in Human NeuroscienceNew York Times)

 

Kutatások vizsgálták azt is, hogy már 8 hét meditáció megváltoztatja az agy struktúrájának bizonyos részeit. A meditációt végzők esetében javult a vizuális észlelőképesség, a feladatok megoldásánál éberebbek, összeszedettebbek voltak, jobban tudtak összpontosítani, mint a kontroll csoportban lévő nem meditáló társaik. (Psychiatry Research: Neuroimaging)

 

Megállapították azt is, hogy a meditáció növeli a telomeráz enzimszintet, ez által lassítja az öregedés folyamatát.  Elizabeth H. Blackburn ausztrál molekulabiológus Nobel-díjat érő kutatása volt a telomeráz enzim felfedezése, amelynek csökkenése felelős a DNS-lánc végén lévő telomerek (védősapkák) rövidüléséért. A nyugati tudomány szerint végső soron ez felel az ember öregedési folyamataiért, mivel a DNS minden egyes reprodukciója a telomerek rövidülésével történik meg a csökkenő a telomeráz enzimszint miatt.  A meditáció képes jelentősen lassítani ezt a folyamatot. (New York Times)

 

A pszichológia területén végzett kutatások sorra igazolják a módosult tudatállapotok és a belső  képekkel, szimbólumokkal végzett gyakorlatok testi és lelki folyamatokra ható terápiás értékét, amelyek a csikung gyakorlatokra is jellemzőek. 

 

A nyugati tudomány a csikungnak két aspektusával nem tud jelenleg mit kezdeni, egyik a csikung útjának szellemi dimenziója, másik pedig a csi keringési rendszerének működése. Napjainkra már bizonyítást nyert a biokatív pontok (akupresszúrás pontok) létezése, amelyek különféle mérésekkel igazolhatóan megtalálhatók a testen. A csit jelenleg hol elektromágneses áramlásnak, hol bioenergiának nevezik, de annak komplex tartalma a nyugati tudományok számára még nem felfedezett. Nem felfedezett terület még a csi-keringés, a nyirokkeringés, vérkeringés az idegrendszer összefüggése sem, amit jelenleg is kutatnak.

 

A nyugati orvostudomány a csi gyógyítás (akupunktúra/akupresszúra) hatékonyságát egyelőre a viszcerokután reflexív működésével magyarázza, amelye a bőr és a belső szervek közötti idegi kapcsolatot jelenti.

 

HAGYOMÁNYOS KÍNAI MEGKÖZELÍTÉS

A csikung olyan komplex önfejlesztő út, amely a mozgás, a légzés és a meditáció összehangolására épül. Nagyjából  4-5 ezer éves múltra tekint vissza, a gyakorlatok rendszerbe foglalását Da Mo (indiai nevén Bodhidharma) nevéhez kötik.


A csikung az egészség megőrzésének, a test megerősítésének és a hosszú élet megtartásának módja, amely hozzásegít a szellem felemelkedéséhez. Ez egy sok munkával, időráfordítással járó folyamat (kung).  A csikung gyakorló az égi és a földi energiák (csi) begyűjtése tudatos áramoltatása által megerősíti saját energetikai rendszerét annyira, hogy szellemi minősége növekedésnek induljon.

 

A csikung a hagyományos kínai orvoslás számára olyan teljes értékű terápiás út, amely minden esetben alkalmazható, amikor a  testi-lelki-energetikai állapot kibillent harmonikus állapotából. Ugyanakkor a csikung szellemi út is egyben.

 

A csikung két gyakorlási formája a Külső Elixír (Wai Dan) mozgásos gyakorlatok, amelyek az energiát kívülről veszik fel, valamint a a Belső Elixír (Nei Dan) gyakorlatok, amelyek a meditáció útján a testen belül áramoltatják a csit. Mindkét gyakorlási forma fontos, mert csak a kettő együttes alkalmazása hozhat kiegyensúlyozott és tartós változást.

 A keleti megközelítés szerint az ember, a föld és az egész univerzum energiavezetékek hálózatából áll, amelyben ideális esetben szabadon áramlik a csi, amely az univerzum bármely pontján fellelhető, létezéshez szükséges esszencia.

 

Az emberi csi áramlása vezetékeken keresztül történik, ezt hívjuk meridiánrendszernek. Ez a rendszer táplálja a belső szerveket, az agyat és felel azok állapotáért. Ha megfelelő mennyiségű csi szabadon áramlik a testben, akkor a test egészséges, ami utat nyit a szellemi fejlődés irányába. A kínai megközelítés szerint az egészség fogalma eltér a nyugati megközelítéstől. Az egészség a Jin és a Jang minőségek dinamikusan változó egyensúlyát jelenti. 

 


JIN: passzivitás, nyugalom, hátralépés, belélegzés, befogadás, mélyülés, lassúság, éjszaka, sötét,  hűvös, női minőség, lélek és szellem

 

JANG: aktivitás, feszültség, előrelépés, kilélegzés, kiáradás, felszín, gyorsaság, nappal, világos, meleg, férfi minőség, test


 

A csikung gyakorlása a dinamikus egyensúly megteremtését és fenntartását teszi lehetővé, valamint a Sen – a szellem, vagyis a halhatatlan lélek – felemelkedését. "Kibontja szirmait az aranyvirág."

 

A gyakorlások alatt az Alsó, Középső és Felső Tantien (Elixír mező) egymásra épülve kerül megdolgozásra, beindítva a változás folyamatát.

 

 

A FELEMELKEDÉS LÉPÉSEI:

A CSIKUNG TÚLMUTAT A KÍNAI GYÖKEREKNÉL
 

A légzés, a mozgás és a tudat összehangolására való törekvés valójában a létezésünkkel egyidős, ahogyan módosult tudatállapotok megtapasztalása is.  Minden kultúrkörben ősidők óta gyakorolják. Élő szervezet számára nem létezik légzés mozgás nélkül, mozgás légzés nélkül és valamiféle tudat nélkül, ami mindezt nyomon követi és szabályozza. A maguk módján az állatok is gyakorolják a csikungot, még ha tudatosságuk másképpen is van jelen, mint az embernél.  A csikung tehát messze túlmutat a kínai gyökereknél.

Ugyanakkor vitathatalan az a tény, hogy az energetikai rendszerünk megismerése, a csikung gyakorlatok kiművelése és rendszerbe foglalása  leginkább a hagyományos kínai gyógyászatnak, harcművészetnek és vallási gyakorlatoknak köszönhető.

A még ismert keleti – indiai, thai és tibeti – megközelítések sok hasonlóságot mutatnak a csi megfogalmazásában, az energiavezetékek felfedezésében, valamint abban, hogy az ember megfelelően működő energiarendszerét keleten az egészség és a szellemi fejlődés kulcsának tekintették.  Az a részletesség, árnyaltság és komplexitás, ahogyan a hagyományos kínai világképbe bépült a testi-lelki-energetikai folyamatok megfigyelésének több évezredes tapasztalata példa nélküli és hatalmas értéke az emberiségnek.